Nougat [ÇÖZÜLDÜ]GPS Sorunu

OneLabs Ailesine Hoşgeldiniz
Daha fazlası için ücretsiz üye olabilirsiniz

Önemli! : Eski forum sistemimizdeki hesabınıza giriş yapabilmeniz için şifrenizi sıfırlamanız gereklidir.
Şifremi unuttum seçeneğini kullanarak e-mail adresinize yeni şifrenizi talep edebilirsiniz.

Kayıt Ol

gasod

Yeni Üye
Üye
31 Mayıs 2018
7
1
3
25
ist
GPS 3 harf oldugu icin forumda arama yapamadim konu acmak zorunda kaldim o yuzden.

Konu adından da belli olduğu gibi sorun bu. Elimde olan bi gps.conf dosyası vardi onu denedim ama kilitlenmekte sorun var. Daha sonra TopNTP uygulamasıyla yeni config dosyası ile değiştirdim dosyayı ama farkı olmadı gibi geldi. GPS Locker uygulamasıyla konumumu kilitlemeye çalışırken 7 8 tane uyduyu görse bile kilitleme işlemi yapmıyor. Konumu da sadece cihazdan yüksek doğruluk seçeneğine getirmeden gps uygulamalarında konumumu göremiyorumYapsa bile yaklaşık 10 sn sonra konum tekrar kayboluyor. GPS i sorunsuz olan varsa gps.conf dosyasını denemem için atabilirse veya bu sorunu yaşayan çözüm de bilen varsa sevinirim.

Edit : Sorunumu oreo kurup ondan gps.conf dosyasini alip kendi sistemime atarak cozdum

Dosya Linki :
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Son düzenleme:

gasod

Yeni Üye
Üye
31 Mayıs 2018
7
1
3
25
ist
stock rom var şu an zaten ama gps le biraz uğraştım. şimdi temiz stock kuruyorum bakalım onda nasıl olacak.

21 Mart 2018
30
7
8
19
Ursa Major
Hiçbir GPS bağlantısı KİLİTLENEMEZ. O dedikleri kilitlenme vs tamamen plasebo etkisidir. Hiçbir işinize yaramayacak bir ilüzyon için uğraşıyorsunuz.

GPS bağlantısı nedir neden kilitlenemez. Sivil kullanım için ayrılmış yüksek dünya yörüngesindeki uydular ile telefonunuz veya gps alıcınızın içerisindeki SIRF olarak adlandırılan özel bir radyo alıcısının birbiri ile irtibata geçmesi (ki bu izafiyet teorisine göre işler ışık hızına yakın bir hızda)nden ibarettir. Yanlış hatırlamıyorsam dünyada biri insanlı üçü otomatik insansız 4 yer kontrol ünitesi vardır GPS nin. Bunlar 24 saatte dünya çevresinde 2 tur atacak şekilde konuşlanmış GPS uydularının konum bilgilerini gene bu uydular üzerinden yayınlar. Siz gps alıcısını açtığınızda ülkemizin konumu itibarı ile kuzey kutup dairesine yakın bir gps uydusunu ilk olarak görür ve eğer bu uydu asıl uydu ise (yedek uydular konum bilgisi yayınlamaz) sizin alıcınıza yakın uydulara ait uydu konum bilgilerini gönderir. Yaklaşık 3-10 dakika süren bu bağlantıya cold start (soğuk başlangıç denir) ardından en az 3 uydu ile bağlantı kurulup bu uyduların önümüzdeki 6 saatlik konum bilgileri sizin gps alıcınıza indikten sonra yüksek doğruluklu yer tespiti yapılır. Eğer bu altı saat i,çerisinde tekrar gps açarsanız uydu konumları güncel olduğundan 1-3 dakikada hot start (sıcak başlangıç) yapılarak uydulara bağlanma daha çabuk olur. Ancak uydu alıcınızın açık şekilde gökyüzünü görmesi şarttır. Yani evde ofiste odada hatta alt geçitte bile GPS bağlantısı olmaz. Ha sahte olarak konum bilgisi üreten programlarda var ancak dediğimiz gibi sahte işte işe yaramaz.

Sizin gps.conf dediğiniz dosya uydu konum bilgilerini internet üzerinden alarak cihazınıza gönderir. Ancak conf dosyasınız ülkeye özel olması gerekir. Yani ülkemiz için içerisinde şu şekilde 4 satır olmalı ve server anonim giriş yetkiniz olmalı.
NTP_SERVER=**tr.pool.ntp.org
Başkaca türkiye için gerçek ve güncel uydu konum bilgisi sağlayan server yok varsada ben bilmiyorum. :) Stock kullanmıyorum ancak ondada GM nin bu incelikleri düşüneceğini zannetmem. Çok çok asia , amerika serverleri vardir. Yani hiçbir conf dosyası mucize yaratmaz. AGPS ise işi hepten berbad eden tahmine daylı bir sisitem sadece yukarıda anlattığım açılış ve başlama işlemlerinde hız sağlar kesin yer tespiti yapamaz. Kaldıki sivil gps uydularınıın hiçbiri yapamaz. Kasıtlı olarak 10-40 m civarında hatalı bilgi gösterirler. Her bağlantıyıda sam amcaya ayrı ayrı rapor ederler.Uydu alıcılı roket yapıp sam amcaya atmayasınız diye. Sam amcanın kullandığı askeri GPS lerin hadaftan sapması en yüksek 3 mm dir. Öyleki büyük inşaat projelerinde tonlarca ağırlıktaki parçaları yerine yerleştirmek için sam amcada mühendisler GPS kullanırlar.

Çok uzattık. GPS ye takmayın bildiğim kadarı ile GPS alıcınıza doğrudan etki edebilecek hiçbir yazılım, program , ayar vb yoktur. Yapabilecekleri açılışı biraz hızlandırmaktan başka hiçbirşeydir.

EDİT:Uydu konum bilgisi derken kafanız karışmasın. Sizin cihazınızın 4-6 saat için bağlı olduğu uydunun nerede olacağına ilişkin bilgidir bu. Sistem şöyle işler. Konum bilgisi alınmış ve haberleşilebilen 3 uydu sizin gps alıcınız tarafından tespit edilince uydunun ikisine derki -La ben burdayım ha. İki uydu bu gelen selam sinyalini alıp dünya üzerinde sizin konumunuzu tespit edip size karşı selam yollarlar -Tamam olm gördük sen şurdasın he. Siz her 5-10 metrelik yer değiştirdiğinizde bu - nerdesin lo - burdayım le - muhabbeti gps alıcısı ile uydu arasında ışık hızında yapılır. Üçüncü uydu yedekte tutulurki bir uydu ile bağlantı koptuğunda onu kullanalım.

Son düzenleme:

gasod

Yeni Üye
Üye
31 Mayıs 2018
7
1
3
25
ist
@cromium benim kilitlenme dediğim şey "gpstest plus" programında 3d fix yazısını görmem veya "gps locker"da yanıp sönen gps simgesinin sabitlenmesi ve konumumun kullandığım navigasyon programı üzerinde en azından 2 3 metre doğrulukla kullandığım süre boyunca görüntüleyebilmem. kendi kullandığım nugatta bu şekilde kullanamadım muhtemelen kendi yaptığım oynamalar buna sebep oldu. dün gece oreo ya yükselttim ve gps in çok daha kaliteli bağlantı sağladığını gördüm ama yaşadığım bi kaç root sorunundan dolayı tekrar temiz nugat kurulumu yapıp onda da bi deneme yapıcam.

21 Mart 2018
30
7
8
19
Ursa Major
GPS test plus, gps loker ne işe yarar tam anlamadım. Ancak navigasyon programınız ile dahi sabit bir uydu bağlantısı kuramadığınızı anladım. Dediğiniz gibi romunuzu değiştirmek işe yarayacaktır. 2-3 metre doğruluk ise çok zor. O navigasyon programları gerçek konumunuzu değilde olma ihtimali bulunduğunuz yeri gösterirler.

Resimde üçgenin altında yol kenarı banket kısmındaki küçük noktayı gördünüzmü? Bu nokta uyduya göre sizin bulunduğunuz yerdir. Navigasyon programına göre ise üçgen işaretinin olduğu yerdesiniz. En az 10 metre hatalı. Ancak navi programı gelen bilgilere göre olsa olsa bu bulvarda gidiyordur diyerek sanal olarak sizi gösteriyor. Bu bir tahmin yöntemidir. Saatte 100 km hızla bulutsuz açık bir havada otomobil ile gittiğinizde kaliteli bir navigasyon cihazı ve SIRF 5 bir alıcı ile yaklaşık 20 dakika sonra 3 metrelik bir doğruluğa ulaşma ihtimaliniz var. Başka türlü imkansız bir şey. Telefonlada mümkün olmaz.

gasod

Yeni Üye
Üye
31 Mayıs 2018
7
1
3
25
ist
oreo dan gps.conf dosyasini kendi kullandigim sisteme cektim ve sonuc beni yeterince tatmin etti baglanma suredi de yaklasik 10 sn, testi denizde giderken yaptim. musait olunca dosyayi yukleyip aticam belki ihtiyaci olan vardir.